İngilizce Sunum Yaparken Etkili Olmanız İçin İpuçları

Başarılı bir sunum yapmak, kendi ana dilimizde dahi zorken bir sunumu İngilizce yapmak sunum boyunca ekstra dikkat ve sunum öncesinde de ekstra hazırlık gerektirir. Yapacağınız sunumu bölümlere ayırarak planlama yapmak her zaman size avantaj sağlayacaktır. Sunumunuzu etkili kılmanız için bir kaç öneriyi aşağıda sizlerle paylaşıyor olacağız.


Dinleyicilerinizi iyi araştırın ve onları da sunumun bir parçası yapın!
Sunumunuzu hazırlamadan önce sunum yapacağınız grubu gerekirse tek tek araştırın ve analiz etmeye çalışın. Kim oldukları, sunumun konusuyla ilgili bildikleri, düşünceleri; sizin sunumuzun da bir parçası olacağından, bunları önceden bilmeniz size fayda sağlayacaktır.
Sunumunuzu monolog bir havadansa diyalog şeklinde karşılıklı iletişim ile idame ettirin. Bu hem grup içinde olumlu bir etkileşim yaratacak hemde sizlerin sunum yaparken daha rahat hissetmenize sebep olacaktır.

Sunumunuza Güçlü Bir Giriş Yapın!
İlk izlenim her zaman önemlidir. Araştırmalara göre ilk izlenim için sadece 30 saniyeniz var. Bu yüzden sunumunuza özgüvenli ve hızlı bir giriş(jumpstart) yapmanız; sunum yaptığınız dinleyicilere karşı sizi bir adım öne çıkartacaktır. Giriş metninizi ezberlemenizde kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Sunum yapılan grubun dikkatini çekmek isterseniz sunumunuza çarpıcı bir alıntı veya istatistikle giriş yapabilirsiniz yada ilgilerini çekecek bir hikayeyle sunum başlangıcı yapabilirsiniz.


Dinleyici Özetleri Dağıtın!
Hazırladığınız sunum öğretici ve bilgilendirici bir sunum ise, dinleyicilere sunumunuzun ana konularını ve önemli noktalarını belirten, not almalarını kolaylaştıracak basılı metinler(handout) sunabilirsiniz. Bu şekilde hem dinleyenlerin öğrendikleri bilgileri muhafaza edebilmelerini hem de sunum konunuzu diğer çalışanlar ile paylaşmalarını kolaylaştırır.

'Less is More' Mottosunu Kullanın ve Esnek Olun!
Dinleyicilerinizin belki de sizden önce çok fazla sunuma katıldığını düşünecek olursak onları gereksiz ve fazla bilgiyle meşgul etmeyin. Etkileyici ama kolay anlaşılabilir bilgiler sunmanız memnuniyeti arttıracaktır. Ama sizler sunumuzunuza tüm ayrıntılarıyla çalışmalı ve detaylı sorulara rahatlıkla cevap verebiliyor olmasınız. Fazlasıyla terim ve akademik bilgi barındıran sunumlarınızda anektod olarak ‘that means’ veya ‘in other words’ ile sonuca bağlayarak dinleyiciye açık bilgiler sunmalısınız.

Etkili Bir Kapanış İlk İzlenim Kadar Önemlidir!
Sunumunuza son noktayı koymak için dinleyicilerinize ucu açık bazı sorular yöneltebilir yada konuyla ilgili sizin görüşlerinizi etkileyici bir dille onlara aksettirebilirsiniz. Dinleyicinin sunumdan ayrılırken aklında ciddi soru işaretlerinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Her bir dinleyici ile göz teması kurarak ve onları selamlayarak sunumu bitirmeniz sizin için olumlu bir etki yaratacaktır.