page loader
BEŞİKTAŞ AMERİKAN KÜLTÜR Seperator Blog SeperatorYeni Yıl Kararları!

Yeni Yıl Kararları!

03.01.2017
|
AMERİKAN KÜLTÜR BEŞİKTAŞ
|
Paylaş:

Yeni Yık Kararları
Merhaba!

2017 gelmişse madem, herkes şapkasını önüne koysun ve düşünmeye başlasın.
Yeni yıl kararları hem Batı’da hem Doğu’da oldukça yaygın olan kendini geliştirmeye dair verilen sözler olarak tanımlanabilir. Bir kaç yaygın kararlar şöyle;

-Sigarayı bırakma
-Daha fazla egzersiz yapma
-Yeni bir hobi edinme
-Para biriktirme
-Daha fazla seyahat
-Yeni arkadaşlar edinme
-Aile ile daha fazla vakit geçirme
...Ve liste uzar gider!


Fakat pek çok insan ya demotive oluyor ya da kendine verdiği sözü unutuyor. İşte bu yüzden sizlere 5 ipucu vereceğiz bu sene sözler tutulsun!:)

1. Bebek Adımları
Hedefe doğru ufak adımlarla gitmek genellikle gözden kaçan bir taktik. Çoğunlukla insanlar yeni yıl kararlarına balıklama atlıyor ve bunun kararlarına bağlı kalmadaki en iyi yol olduğunu düşünüyor ki bu da çoğunlukla başarısızlıkların ana kaynağı.

Çalışmalar gösteriyor ki kademeli, istikrarlı değişim ilerlemede anahtar. Ağırdan alın! Eğer amacınız sigarayı bırakmaksa, önce sene sonuna doğru günlük içtiğiniz sigara sayısını azaltmayı deneyin. Bu sayede yeni yılla birlikte Ocak 1 itibariyle amacınıza ulaşmanız daha kolay olacaktır.

2. Egzersiz
Egzersizde en büyük engel ilk adımı atmak, ilk adımı attıktan sonra her şey yerli yerine oturuyor. Egzersiz yaparken harika hisseder ve harika gözükürsünüz. Başladıktan sonra değişimi gördükçe kendize daha iyi bakmaya başlayacaksınız. Mesela sigara içiyorsanız, sigara ve sporun çok iyi anlaşamadığını görüp belki de sigarayı bırakabilirsiniz. Hadi koşu bandına atlayın ve hedeflerinize doğru koşun!

3. Küçük Başlayın
Yutamayacağın lokmayı ağzına alma demiş atalarımız. Eğer hayatınızdaki her şeyi değiştirmek istiyorsanız ya da kendize 30 tane hedef koyarsanız, çok muhtemeldir ki hepsini gerçekleştiremeyeceksiniz. Değişim disiplin ve sıkı çalışma gerektirir. Küçük başlayın ve oradan yükselin. Bir senede çok şeyi değiştirmeye çalışmayın. Kendize zaman verin ve spesifik hedefler koyun.

4. Bir Takvim Edinin
Takvim üzerinden gerçeleştirdiğiniz hedefleri silmek iyi bir motivasyon kaynağı olabilir. İnsanlar görsel varlıklardır. Görsel kaynaklardan oldukça motive oluruz. Egzersiz yaptığınız günleri işaretlemek, ilk romanınızı yazmak ya da sigara içmedğiniz günleri not etmek size devam etmeniz için gerekli olan ilhamı verecektir. Kendize meydan okuyor gibi hissedip amacınıza ulaşmaya çalışacaksınız.

5. Gerçekten Ne Kadar İstiyorsunuz?
Yeni yıl kararlarınız hatırlamaya değer olsun. Bir şeyi ne kadar çok isterseniz, onun için o kadar çalışırsınız. Bu yüzden gerçekçi olun ve kendize o değişimi ne kadar istediğinizi sorun. Eğer cevabınız çok ise başarmanının bir yolunu bulacaksınız.