Yökdil Sınavı Nedir?

2023 de ülkenin nitelikli insan yetiştirme faktörü olarak kabul edilen kişiye daha fazla özellik yüklemek için alan içinde bilgi üretiminde fazla katkı sağlamasından ve kurum içinde fark yaratmasından dolayı hem kişiye hem ülkeye misyon ve kalite açısından etkili bir sınav olarak gerçekleştirelecektir.Belirli bölümlerde dil yeterliliği sağlamak amacıyla uygulanacaktır. Bunlar(fen,sağlık,mühendislik sosyal ve beşeri bilimler olarak bilinmektedir.) Misyon ve kalite odaklı çalışma süreci geliştirelerek devam edecektir.

Amerikan Kültür Beşiktaş - Yökdil Sınavı
Yökdil Sınavına Kimler Başvurabilir?
Lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyenler dil yeterliliği tespit etmek amacıyla ve diğer adaylar da başvuru yapabilecektir.
Sınav Ücreti Nedir?
75TL.
Yökdil Sınavı Nezaman ve Nasıl Gerçekleştirilecektir?
Ankara Üniversitesi tarafından organize edilip Anadolu Üniversitesi tarafından uygulanmasıyla sınav süreci yürütülecektir.

5 Mart 2017 tek oturumda 30 ilimizde gerçekleşecektir.Bu dönem için sadece İngilizce olup gelecek dönemlerde Arapça,Almanca ve Fransızca olarak yılda iki kez gerçekleşektir.
Yökdil Sınav Başvuruları Nasıl Yapılacak?
30 Ocak http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapılacaktır.
Yökdil ve YDS Sınavı Arasındaki Fark Nedir?
YDS sınavı ile bir fark bulunmamaktadır.Her iki sınavda eş değer de olup YDS sınavın aynı müfredatında ilerleyip geçerliliği eşit kabul edilecektir.YDS sınavında olduğu gibi doktora başvuru sürecinde enaz 55 puan doçentlik başvuru sürecinde ise enaz 65 puan olarak kabul edilecektir.
Karşılaştırma
YDS YÖKDİL
Osym Yök
Taban puan 50-65/100 Taban puan 55-65/100
Gecerlilik 2 yıl Gecerlilik 2 yil
90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi Yds ile denklik mevcut
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi Hedef kitle doçentlik doktora öğretim üyeliği
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi Listening speaking writing gibi bölümler yok
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi Üds benzeri
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi


 BİLGİ FORMU